Feyza Ak Akyol

Sevdiğimiz kişiyi kaybetmek yaşam boyu bir hüzün ve özlem yaratır. Barlas Hoca’nın sevenleri olarak hüzünle yaşamaya devam edeceğiz, biliyorum. O yüzden ben bugün burada onu neden özleyeceğimizden bahsedeceğim.

Barlas Hoca insancıldı ve karşısındakine değer verirdi. Bir konuda söz verirken seçici davranır ama o vermiş olduğu sözü mutlaka yerine getirirdi. Bütün bunları yaparken de nezaket kurallarına uyardı. Çok nazikti gerçekten.

Barlas Hoca’nın inanılmaz bir mizah duygusu vardı. Kendini fazla ciddiye almadan ciddi işler yapardı. Kendi dâhil her şey hakkında şaka yapma yeteneğine ve cesaretine sahipti.

Barlas Hoca vizyon sahibiydi. Üniversitenin kuruluş döneminde ortaya koyduğu vizyon ve emekle Üniversitemizin başarısında önemli bir rol oynamış ve her zaman “Galatasaray sevdalısı” kalmış,  Sosyoloji Bölümü’nün “Kurucu Bölüm Başkanı ” olmuştur. Kurduğu bölüm bugün 50 Sosyoloji Bölümü arasında Türkiye’nin en çok tercih edilen ikinci Sosyoloji Bölümü olmuştur.

Son olarak Gerçek bir Galatasaraylıydı. Yıllarca Galatasaray kurumları için özveriyle çalışmış, Galatasaray’dan aldıklarını Galatasaray’a vermekten kaçınmamıştır.

Tüm büyük insanlar gibi sağlığında kendisinden yeteri kadar faydalanamadığımızı düşünüyorum. Bugün burada değerli büyüğümüz, hocamız, ağabeyimiz, babamız Barlas Tolan’ı sevgiyle anıyoruz. Varlığına o kadar çok şey borçluyuz ki onun eksikliğini hep hissedeceğiz…

İyi ki Barlas Tolan hocam olmuş. İyi ki onu tanımışım.

Feyza AK AKYOL

Doçent   

Galatasaray Üniversitesi

Sosyoloji Bölümü

 

Son Yazılar

4. Barlas Tolan Konferansları

Değerli meslektaşlarımız, dostlarımız, öğrencilerimiz

Galatasaray Üniversitesi’nin fikir babalarından, kuruluşunda ve gelişmesinde büyük emek sahibi olan, Sosyoloji Bölümü Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barlas Tolan’ ı kaybedişimizin dördüncü yılını 8 Aralık 2018 günü doldurduk.  2015 yılında değerli hocamızın anısına başlattığımız Barlas Tolan Konferansları dizisinin bu sene dördüncüsünü  düzenliyoruz.  Galatasaray Lisesi’nin  150. yıl etkinlikleri ve Galatasaray  Üniversitesinin kuruluşunun 25. yılı olması  nedeniyle,  konferansımızın  konusunu  ‘Mekteb-i Sultani’den Üniversiteye Bir Eğitim Kurumu Olarak Galatasaray’ olarak belirledik.  20 Aralık 2018, Perşembe günü Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryumunda gerçekleşecek olan konferansımıza hepinizi bekliyoruz.

Davetiye ektedir.

  1. 3. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  2. 2. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  3. 1. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  4. Barlas TOLAN’ı kaybettik… Bir Cevap Yazın